herb Banie

Oficjalny serwis gminy

facebook
 • Pic 1
 • Pic 2
 • Pic 3
 • Pic 4
 • Pic 5
 • Pic 6
 • Pic 7
 • Pic 8
 • Pic 9
 • Pic 10
 • Pic 11
 • Pic 12
 • Pic 13

Dziś jest piątek 07 października 2022, imieniny: Marii i Marka
Ochrona przeciwpożarowa i zapobieganie katastrofom
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych

Ścieżki rowerowe

Koronawirus - informacje i zalecenia
Biuletyn

Policja

bialostron

Dom Kultury w Baniach

Polska Atrakcyjna
Kalendarz imprez

Teatralny kwiecień za nami

dodano: 2012-06-01 08:49:09

Na festiwal "Kontrapunkt"  dzieci z "Teatru na patyku" wraz z instruktorką Violiną Janiszewską z MCTKiS w Baniach czekały od zeszłego roku, kiedy to po raz pierwszy wzięły udział w jednej z ważniejszych imprez teatralnych nie tylko dla naszego województwa, ale także ważnej na  kulturalnej mapie Polski. W ramach festiwalu "Kontrapunkt"  od zeszłego roku prezentowany jest program tak zwanego "Małego Kontrapunktu".

Jednym  słowem święto teatralne dla dzieci. Po zarezerwowaniu biletów, a trzeba było zrobić to już w styczniu, tak wielkim zainteresowaniem cieszy się impreza, osiemnastoosobowa grupa dzieci z Bań udała się do Szczecina, by cały dzień bawić się, pracować  i przede wszystkim oglądać spektakle w wykonaniu znakomitych artystów z Norwegii, Danii, Islandii, Holandii i Finlandii.

14 kwietnia, dzień festiwalowy, sobota, rozpoczęliśmy od warsztatów muzycznych z grupą "RETRO STEFSON". Tych kilku żywiołowych muzyków z Islandii nie pozwoliło uczestnikom odetchnąć przez prawie dwie godziny. Muzyka, śpiew, wspólne granie na instrumentach a nawet taniec wspaniale rozpoczęły festiwalową przygodę.  Zespół zdobył nowych fanów, zwłaszcza fanki  a dzieci z "Teatru na patyku" dumne są z tego, że "RETRO STEFSON" jeszcze tego samego dnia zamieścił wspólne zdjęcie z naszą grupą na swojej stronie.

Po warsztatach muzycznych zdążyliśmy na wypiekanie ciastek i bułeczek w holu Teatru Lalek Pleciuga. W międzyczasie zgłosiliśmy do konkursu na plakat do spektaklu "Pinokio" nasze rysunki. Czekamy na wyniki.

Druga prezentacja to spektakl pt: "Morska Przygoda Mattiego" "Teatru Vekkulikettu" z Finlandii. Znakomita zabawa cieniem, dźwiękami i magiczna opowieść o chłopcu, który bawi się w swoim pokoju, a jednocześnie, tak jak to tylko dzieci potrafią, przemierza morza i spotyka morskie potwory.

Dzieci zebrały wiele autografów i w tym momencie naszej teatralnej wycieczki była przerwa na ulubioną pizzę w położonej nieopodal restauracji.

Kolejna prezentacja to spektakl teatru tańca pt; "My fikcja & prywatny obrzęd" w wykonaniu "Panta Rei- Danceteater" z Norwegii. Niezwykła sprawność ruchów, historia opowiedziana tańcem przez trójkę aktorów zachwyciła widzów.

I na koniec naszej teatralnej przygody przemarsz przez Szczecin i pierwsza wizyta i nasza obecność w Teatrze Kana, a tutaj koncert grupy „Einar Stray” z Norwegii. Piękna , oniryczna muzyka, instrumenty, muzycy grający na żywo, wiolonczela, skrzypce, gitara , perkusja i niezwykłej osobowości wokalista dostarczyli nam wielu wrażeń.

Gdy wracaliśmy do domu był już późny wieczór. Bus odebrał nas spod teatru i zawiózł prosto do domu. Dzieci bogatsze o nowe doświadczenia, przeżycia i pozytywne emocje długo jeszcze wspominały ten dzień. Teatr to bowiem świat magii. Spotkania z artystami, to cudowna przygoda. Uwrażliwieni na sztukę z niecierpliwością czekamy na kolejny "Mały Kontrapunkt" . Wyjazd został sfinansowany ze środków własnych uczestników.

Kwietniowe "Ene Due Rabe"

Kolejnego dnia, 15 kwietnia w niedzielę nie zabrakło widzów, na zapowiadanym wcześniej spotkaniu z teatrem, z cyklu "Ene Due Rabe" organizowanym przez MCTKiS w Baniach . Teatr "Lutrek" z Wrocławia wzbudzał wśród publiczności salwy śmiechu, bawił i zachwycał. Spektakl "Kropka" podobał się zarówno starszej, jak młodszej widowni. Sponsorem tego spektaklu była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Baniach.

Kolejna prezentacja już w maju.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia