dodano: 2012-07-17 09:35:10
15 lipca 1410 roku na polach pod Grunwaldem starły się siły zakonu krzyżackiego z połączonymi siłami polskimi i litewskimi. Bitwa ta przeszła do historii, jako jedna z największych bitew w średniowiecznej Europie.
Co roku na polach Grunwaldu odbywa się jedna z największych w Europie inscenizacji historycznych, skupia ona miłośników odtwarzania historii i jest jednym z największych elementów wytworzonym przez środowiska "historyczne" na terenie naszego kraju.
Celem tego zgromadzenia jest krzewienie historii, odtwarzanie kultury, tradycji oraz rzemiosła dawnego. Od 1998 roku spotyka się na polach pod Grunwaldem ponad 3000 miłośników średniowiecza z całego świata. Przybywają tu grupy z Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy a nawet USA.
Głównym punktem spotkania jest inscenizacja bitwy z okazji rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Na pole wychodzi ponad 1400 rycerzy, aby wziąć udział w największej plenerowej inscenizacji bitwy średniowiecznej na terenie naszego kraju. A wszystko to dzieje się na oczach ponad 100 tys widzów.
W tym roku po raz pierwszy w bitwie pod Grunwaldem wzięła udział Rota Drabów Bańskich. Wiadomym jest, że Szczecinianie w 1410 roku walczyli u boku Krzyżaków. Chorągwi przewodził wówczas książę szczeciński Kazimierz V z rodu Gryfitów a liczyła ona około 22 - 26 kopii ( szacunkowo ok. 440- 520 ludzi)
Rota Drabów Bańskich wzięła udział w rekonstrukcji walcząc po stronie Wielkiego Mistrza. Zostali wcieleni do artylerii - Chorągiew Wójtostwa i Miasta Tczewa, którą w czasie inscenizacji dowodził Jacek "Wuja" Grondke.