dodano: 2021-12-09 07:42:10
Od września dostęp do błękitnego paliwa ma gmina Banie. We wtorek w Parnicy Polska Spółka Gazownictwa oficjalnie uruchomiła dostawy gazu w ramach “Programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski”. Mieszkańcy mogą już składać wnioski o przyłączenie.
Dzięki inwestycji gmina już może cieszyć się dostępem do błękitnego paliwa. W sumie w ramach Programu Przyspieszonych Inwestycji w Sieć Gazową, w regionie do końca 2022 roku zgazyfikowanych zostanie 10 gmin. - Od lat wyczekiwana inwestycja przez mieszkańców gminy Banie, dzisiaj stała się faktem. Jest to inwestycja, która poprawi mam nadzieję, byt społeczności lokalnej i przedsiębiorców mniejszych, średnich, większych – podkreślił Arkadiusz Łysik, zastępca wójta gminy Banie.
Do września była to tak zwana biała plama, czyli miejsce bez dostępu do gazu. Parnica, jako pierwsza w gminie Banie została przyłączona do sieci gazowniczej, dlatego właśnie tutaj uroczyście uruchomiono dystrybucję gazu w ramach “Programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski”.
- Polska Spółka Gazownictwa, jako Narodowy Operator Systemu Dystrybucyjnego, dba o wszystkich Polaków, również o tych z małych miejscowości, średnich i z większych. Dbamy o Polskę gminną, dbamy o Polskę powiatową. Każdemu obywatelowi naszego kraju należy się dostęp do błękitnego paliwa – powiedział Andrzej Hoehle, dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Szczecinie.
Po zakończeniu programu „Przyspieszonych Inwestycji” stopień gazyfikacji Polski w 2022 roku wzrośnie z 60 do 72 procent.
- Te białe plamy trzeba w Polsce likwidować, trzeba je likwidować w województwie zachodniopomorskim. Trzeba dać naszym mieszkańcom wybór czy chcą korzystać z takiego, czy innego źródła energii. Myślę, że jest to realny sposób prowadzenia polityki i realizowania polityki zrównoważonego rozwoju – powiedział Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.
Dzięki programowi wiele gospodarstw domowych zyska dostęp do wygodnego źródła energii. - Paliwo gazowe jest najbardziej wygodnym paliwem, to nie jest piec węglowy, to nie są te kopciuchy, którzy dodatkowo zanieczyszczają powietrze. Dla osób starszych, schorowanych jest to również bardzo fajna alternatywa – tłumaczy Andrzej Hoehle, dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Szczecinie.
Mieszkańcy gminy, którzy chcieliby podłączyć się do gazociągu, już mogą składać wnioski o przyłączenie.
https://szczecin.tvp.pl/57328407/skok-cywilizacyjny-w-gminie-banie-mieszkancy-z-dostepem-do-gazu
Źródło: