dodano: 2012-06-05 10:55:50
Brave Kids - Dzieci z Bań wśród najdzielniejszych dzieci na świecie.
Brave Kids znaczy Odważne Dzieci. Ale Brave Kids, to także niezwykły międzynarodowy program edukacyjny. Tegoroczna, już trzecia edycja Festiwalu ODWAŻNYCH DZIECI – rozpocznie się 20 czerwca i trwać będzie do 3 lipca we Wrocławiu i po raz pierwszy, w tym samym czasie, w Szczecinie.
Następnie dzieci zawitają do Krośnic na Dolnym Śląsku i wreszcie w połowie lipca, do głównej siedziba UNESCO w Paryżu. 18 grup z różnych części świata, m.in. z Chin, Zimbabwe, Białorusi, Tanzania, Rumunii, Norwegii, Nepalu i Czech weźmie udział w tym wydarzeniu.
Pośród tych grup artystycznych, bo są to dzieci zajmujące się tańcem, teatrem, muzyką, w festiwalu Brave Kids weźmie udział także grupa z Polski, działający w Baniach przy Międzynarodowym Centrum Turystyki, Kultury i Sportu, dziecięcy Teatr na patyku.
Otwartość na drugiego człowieka
Organizatorzy Brave Kids na swoich stronach piszą tak: Celem jest spotkanie artystycznych zespołów dziecięcych i młodzieżowych, w tym pochodzących ze środowisk ubogich oraz z miejsc dotkniętych klęskami żywiołowymi i konfliktami społeczno-politycznymi, a także grup pochodzących z państw wysoko rozwiniętych, które borykają się z problemami i chorobami cywilizacyjnymi takimi jak konsumpcjonizm, depresja czy samotność. Ci młodzi artyści używają sztuki jako narzędzia ułatwiającego społeczną przemianę i pomagającego wyzwolić się z niszczących ograniczeń. Poprzez Brave Kids pragniemy również pokazać różnorodność kultury światowej, a przez to, promować postawy zrozumienia i otwartości względem drugiego człowieka. Brave Kids to wzajemne uczenie się tolerancji, kultur, poznawanie tradycji, ale to również doświadczanie dziecięcej radości i jeden język, którym są w stanie mówić wszystkie dzieci- język sztuki.
Warsztaty artystyczne są proponowane jako podstawowa droga dialogu dla małych gości. Młodzi artyści będą prowadzić zajęcia dla siebie, pod czujnym okiem wychowawców, według reguły "Dzieci uczą dzieci".
Violina Janiszewska instruktorka teatralna MCTKiS w Baniach: Jesteśmy podekscytowani udziałem w tym festiwalu. Przez dwa tygodnie dzieci pracować będą w Szczecinie. Pracować i bawić, bo tak właśnie jest z dziećmi. Czekamy niecierpliwie na gości z różnych stron świata, którzy do nas przyjadą. Odliczamy dni, to wielka przygoda.
Pomimo faktu, że wiele z dzieci, które przyjadą zmaga się z poważnymi problemami, jak wygnanie ze społeczeństwa lub ubóstwo, pozostają one radosne i ciekawe świata, dlatego pobyt w Polsce powinien dostarczyć im pozytywnych i niezwykłych wrażeń.
W Szczecinie warsztaty dla dzieci poprowadzą:
Jolanta Sikorska- absolwentka Instytutu Teatralnego w Warszawie (dyplom pedagoga teatru), APT Gardzienice oraz Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie oraz Mateusz Godlewski „Mefo” jeden z czołowych polskich breakdance’owców.
Polska gościnność
Jednym z elementów odważnych dzieci jest animacja środowiska lokalnego, dlatego zaproszone dzieci mieszkają z lokalnymi wolontariuszami, czyli rodzinami, które dzieci u siebie goszczą. To także gospodarzom daje szansę uczestniczenia w bezcennej wymianie kulturalnej we własnym domu- mówi Grzegorz Bral, dyrektor Brave Kids.
Wtajemniczenie Kobiet
Po wspólnych warsztatach w Szczecinie, a także wspólnych występach na Różance ( ogród w Szczecinie-23 czerwca) i w Teatrze Lalek Pleciuga (2 lipca). 3 lipca dzieci ze Szczecina i Wrocławia spotkają się w Krośnicach na Dolnym Śląsku. Tu wspólnie będą przygotowywać końcową prezentację. Ten spektakl, w którym weźmie udział ok. 120 dzieci pokazany będzie w Krośnicach, w okolicznych miejscowościach, oraz w koncercie finałowym 8 edycji Brave Festival. W Polsce obejrzy go około 1200 osób.
Violina Janiszewska: Tu muszę wyjaśnić, że Brave Kids jest częścią znakomitego projektu
Brave Festivalu – Festiwal Przeciw Zesłańcom z Kultury, który rozpocznie się we Wrocławiu w lipcu już po raz ósmy, w tym roku pod hasłem „ Wtajemniczenia Kobiet”. Tegoroczny festiwal pełen będzie odważnych i niezwykłych kobiet z najdalszych zakątków świata, m.in. z Zanzibaru, Gruzji, Brazylii, Tanzanii czy Mali. Niektóre z nich pierwszy raz opuszczą swój kraj, jedna z kobiet ma sto lat.
Z Bań do Paryża
Violina Janiszewska: Jednak to nie koniec naszej podróży z Wrocławia dzieci pojadą do Paryża, gdzie w głównej siedzibie UNESCO zaprezentują swój spektakl przed ponad półtoratysięczną publicznością składającą się z przedstawicieli instytucji międzynarodowych i dyplomatów. Nęstępnego dnia odbędzie się seminarium z dziećmi i liderami grup, które to spotkanie honorowym patronatem objęła żona Prezydenta RP , Anna Komorowska.
Dzieci, które wezmą udział w Brave Kids przyczynią się swoim spektaklem do pomagania innym dzieciom rozsianym na całym świecie. Cały dochód z Brave Festival przekazany zostanie na cele charytatywne dla ROKPA International, która wspiera dzieci w Nepalu, Tybecie i krajach Afryki.
Sztuka może pomóc w pokonywaniu trudnych wspomnień i uwolnić od destrukcyjnych granic cywilizacyjnych i w tym samym czasie, wprowadzić wiele radości w życie wielu dzieci.
Organizatorem Brave Festival i Brave Kids jest Stowarzyszenie Kultury Teatralnej "Pieśń Kozła” z Wrocławia, w Szczecinie Stowarzyszenie Edukacyjno – Artystyczne Oswajanie Sztuki.
Dzieci szczecińskiej edycji będą miały okazję zobaczyć polskie morze, dzięki Urzędowi Gminy Banie. W Międzyzdrojach obiadem ugości ich hotel Amber Baltic.
Nadal poszukiwani są sponsorzy, którzy dołączą się do organizowanego w Szczecinie spotkania z Odważnymi Dziećmi. Niech poczują się u nas naprawdę szczęśliwe. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z Joanną Wojtarowicz Tel: 663 639 554
Więcej informacji na temat dzielny projekt KIDS, można znaleźć na następujących stronach internetowych: