dodano: 2014-07-30 12:39:30
W dniu 27.07.2014 odbył się rajd rowerowy„Szlakiem Kościołów Gminy Banie”
Tradycyjnie na trasę wyruszyliśmy z centrum Bań spod dębu. Pierwsze było Piaseczno gdzie zwiedziliśmy kościół wybudowany przed 1250 rokiem z granitowych bloków. W kościele zachwyciła nas apsyda z krzyżowym sklepieniem oraz XIX wieczne witraże o motywach figuralnych i geometrycznych.
Następną miejscowością było Górnowo i od tego momentu przez długi okres czasu straszyły nas odgłosy burzy. Tu zwiedziliśmy kościół wybudowany pod koniec XIV wieku również jak poprzedni z granitowych bloków. Na przełomie XIV i XV wieku odbudowano wieżę. W latach 1773-1792 na wieży wykonano nowe zakończenie konstrukcji ryglowej, które zastąpiono w XIX wieku nadbudową w postaci ceglanego ośmioboku z ceglaną balustradą zmieniając jej charakter z obronnej na widokową , skąd rozciąga się panorama okolicy.
W wieży pozostał jeden z trzech dzwonów z odlaną datą 1796 r. W XIX wieku otynkowano świątynię, która przesłoniła całkowicie jej pierwotny styl. Na wieży znajdują się zegary niestety ich mechanizmy zostały zdemontowane. W kościele obejrzeliśmy częściowo zachowany XVIII wieczny ołtarz ambonowy bez ambony.
Kolejnym etapem naszej trasy było Dłusko Gryfińskie gdzie prześladowani odgłosami burzy zwiedziliśmy kościół wybudowany w XIII wieku. W 1974 pożar poczynił wiele strat, rok później kościół odbudowano. We wnętrzu są zdjęcia pokazujące ogrom zniszczeń po pożarze. Z Dłuska Gryfińskiego udaliśmy się do Swobnicy tam również zastaliśmy kościół zbudowany z ciosanego granitu wybudowany około 1300 roku. W kościele zachwyciły nas przepiękne witraże, które na zewnątrz nie wzbudzają żadnego zainteresowania. Przy ołtarzu znajduje się wiele relikwii świętych. Nie udało się wejść na wieżę na której znajdują się cztery zegary.
Ostatnim etapem naszej trasy były Baniewice gdzie zwiedziliśmy XIII wieczny kościół. W czasie wojny częściowo zniszczony a nie użytkowany stopniowo ulegał dewastacji, odbudowany został w 1977r. Tynki przesłaniają granitowe bloki i faktury muru. Naprzeciwko wejścia znajduje się bardzo niepozorna budowla ,która pełni rolę kaplicy cmentarnej.
Nasze obawy, iż dopadnie nas burza nie spełniły się ku rozpaczy jednej z koleżanek, której bardzo marzył się prysznic z nieba.
Rajd zakończył się ogniskiem, na którym pieczone były kiełbasy zagryzane ciepłymi bańskimi bułkami oraz pysznymi ogórkami i pomidorami z własnych upraw niektórych członków Stowarzyszenia. Nie zabrakło również pysznych śliwek, porzeczek oraz papierówek. Na deser znalazło się ciasto ”pychotka” oraz ciasto ze śliwkami/specjalność naszego kolegi/.
Pozostało nam jeszcze kilka kościołów naszej gminy na zwiedzanie których z niecierpliwością czekamy, gdyż mimo licznych przebudowań i zmian z łatwością odnajdujemy średniowieczne czasy.
Pragniemy podziękować wszystkim, którzy umożliwili nam wejście na teren kościołów. Szczególne podziękowania dla pana Jóźwiaka z Górnowa oraz sołtysa Baniewic pani Annie Sakowicz.