herb Banie

Oficjalny serwis gminy

facebook
 • Pic 1
 • Pic 2
 • Pic 3
 • Pic 4
 • Pic 5
 • Pic 6
 • Pic 7
 • Pic 8
 • Pic 9
 • Pic 10
 • Pic 11
 • Pic 12
 • Pic 13

Dziś jest piątek 09 czerwca 2023, imieniny: Pelagii i Felicjana
Ochrona przeciwpożarowa i zapobieganie katastrofom

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych

Polski Ład

Ścieżki rowerowe

Projekt door-to-door

Koronawirus - informacje i zalecenia
Biuletyn

Policja

bialostron

Dom Kultury w Baniach

Polska Atrakcyjna
Kalendarz imprez

Szlaki rowerowe

dodano: 2012-06-03 21:14:10

Szlak zielony: Banie - Dłużyna - Piaseczno - Górowo - Swobnica - Banie

Przyjęto ten szlak jako główny szlak na terenie Gminy. Szlak jest szlakiem zamkniętym pętlowym mającym początek (koniec) w centrum miejscowości Banie (Plac Jagielloński). Jest szlakiem prezentującym dwie główne miejscowości gminy jakimi są Banie i Swobnica (zabytki architektury np. zamek w Swobnicy zbudowany w drugiej połowie XIVw., kościoły w Baniach, Piasecznie i w Swobnicy, pomniki przyrody).

Dużym walorem przyrodniczym jest przejazd przez lasy na odcinku od Dłużyny do Piaseczna oraz od Górnowa przez Swobnicę do Bani, przy czym na trasie od Swobnicy przebiega on trasą dawnego toru kolejowego co dodatkowo stwarza bezpieczniejszy przejazd turystów kolarzy w porównaniu z drogą wojewódzką Swobnica - Banie o dość dużym nasileniu ruchu samochodowego. Na trasie dobrze zagospodarowany punkt odpoczynkowy stanica myśliwska z cennym drzewem pomnikowym - lipą. Całkowita długość szlaku wynosi 28,0 km.

Szlak czarny: Banie - Baniewice - Żelechowo - Krzywin

Jest to szlak liniowy biegnący przez południowo-zachodnią część Gminy Banie. Początek szlaku w Baniach (Plac Jagielloński). Przebieg szlaku pozwala na połączenie ze szlakiem "Południowym" (niebieskim) na terenie Gminy Widuchowa, co umożliwia wjazd na szlak "Zielona Odra" w miejscowości Ognica.

Na terenie mamy zabytkowe kościoły wiejskie w Baniewicach, Żelechowie i Krzywinie, Kaplicę p.w. św. Jerzego oraz basztę prochową z XIVw. w Baniach. Ponadto przejazd drogami polnymi i leśnymi (o twardej nawierzchni) i możliwości odpoczynku nad Jeziorem Kiełbik w Ośrodku Wypoczynkowym Kiełbicze.

Szlak kończy się w miejscowości Krzywin w miejscu styku ze szlakiem niebieskim "Południowym" Gminy Widuchowa. Długość szlaku wynosi 19,0 km.

Szlak czerwony: Banie - Lubanowo - Babinek - Czarnówko - Pacholęta

Jest to również szlak liniowy przebiegający przez północno-zachodnią część Gminy Banie. Początek szlaku w centrum Bani (Plac Jagielloński). Przejazd na dystansie do Lubanowa to drogi polne i leśne biegnące w terenie nieco pofałdowanym o dość dużym wglądzie w krajobraz (liczne małe jeziorka tzn. "wytopiska" wzdłuż trasy).

Ponadto na trasie znajdują się zabytkowe kościoły wiejskie z XIIIw. w Lubanowie i Babinku oraz kościoły w Czarnówku i Pacholętach. Ciekawym miejscem odpoczynku jest dobrze zagospodarowana tzw. stanica myśliwska na czwartym kilometrze od Bań. Szlak kończy się na przystanku PKP Pacholęta w miejscu styku ze szlakiem niebieskim "Północnym" Gminy Widuchowa. Długość szlaku wynosi 20,0 km.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia