Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki
Urząd Gminy
Banie
  • Logo Biuletyn Informacji Publicznej
  • Logo Unii Europejskiej

Turystyczny Opis Gminy Banie

Gmina Banie - położona jest w bardzo uroczym i malowniczym regionie województwa zachodniopomorskiego, na skraju powiatu gryfińskiego, 30 km od granicy z Niemcami. Swoim zasięgiem obejmuje obszar 206 km2.

Siedzibą władz gminy jest miejscowość Banie, która niebywałym urokiem przyciągnęła niejednego wędrowca, a ewolucją i estetyką, na przestrzeni lat, zachwyca podróżnych. Spacerując po miejscowości można odkryć wiele zabytków oraz miejsc do aktywnego spędzania czasu wolnego, a w sezonie letnim zachęcamy do wzięcia udziału w licznych imprezach kulturalnych, historycznych, rekreacyjnych i sportowych, jak np.: „Sierpniowe Spotkania z Historią”, „Polsko-Niemiecki Festyn na Ziemi Bańskiej” czy „Rajd Pamięci-pojazdami dawnymi”.

Skwer

Kąpielisko

Prawie cała Ziemia Bańska położona jest w zlewni wijącej się wśród lasów i pól uroczej rzeki Tywy, przez którą śmiało można przepłynąć kajakiem odcinek ok. 12 km od jeziora Dołgie, aż do plaży w Baniach (czynnej w sezonie lipiec-sierpień). Miejsce do kąpieli nad jeziorem Dłużec jest strzeżone i usytuowane przy skrzyżowaniu dróg nr 121 i 122, obok kaplicy św. Jerzego oraz ścieżki rowerowej.

Spływ rzeką

Mimo rolniczego charakteru, zachęcamy do przyjazdu i korzystania z naszych pięknych terenów rekreacyjno-wypoczynkowych, których wielkim bogactwem jest czyste środowisko oraz ok. 5700 ha lasów bogatych w runo leśne i zwierzynę łowną.

W roku 2011 przejęliśmy zamek joannitów w Swobnicy od prywatnego właściciela. Stoi on samotnie wśród drzew na skraju miejscowości, do którego prowadzi droga brukowa z aleją kasztanową. Miejsce to jest owiane tajemnicami sprzed setek lat, co przyciąga miłośników i znawców historii.

Baszta

Prace remontowe zaczęliśmy zaraz po „zdobyciu” tej pięknej komandorii W tak krótkim czasie udało się odbudować dach skrzydła wschodniego oraz przywrócić wieży ostatecznej obrony dawny blask. Dziś zamku bronią dzilne Draby Bańskie.

Również w 2012 otworzyliśmy ścieżkę rowerową o długości 15,8 km od Swobnicy do Sosnowa, przez Baniewice, Banie, Tywicę, Lubanowo. Na ścieżce znajdują się 4 punkty rekreacyjno-informacyjne z miejscem do odpoczynku, toaletą, stojakami na rowery i jeden prześliczny drewniany mostek. Jednak nie zdradzimy, w którym miejscu- sami musicie się Państwo przekonać podczas wędrówki rowerowej.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.banie.pl gdzie zamieszczane są na bieżąco wszystkie informacje o wydarzeniach z życia gminy.

Serdecznie zapraszamy.

opr. Katarzyna Momot