Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki
Urząd Gminy
Banie
  • Logo Biuletyn Informacji Publicznej
  • Logo Unii Europejskiej

Szlak Pojezierza Trzcińskiego

  • Banie – grodzisko – Swobnica – leśniczówka Góralice – (Trzcińsko Zdrój)
  • Kolor szlaku: zielony
  • Długość trasy: 24,28 km, w tym przez Gminą Banie wiedzie trasa o długości 17,62 km
  • Drogi: asfaltowe i gruntowe

Szlak wiedzie wzdłuż przepięknych jezior, które są rajem dla wędkarzy i amatorów sportów wodnych. Na trasie oprócz niepowtarzalnych krajobrazów można podziwiać ciekawe zabytki, grodzisko (pozostałość kultury łużyckiej), pomnikowe drzewa i malowniczą rzekę Tywę.

Banie zachwycą nas malowniczym położeniem nad rzeką Tywą i między dwoma jeziorami. Przechadzając się ulicami Bań warto zobaczyć Basztę Prochową z XIV w., XIII w. kościół parafialny z ciosów granitowych, gotycką kaplicę św. Jerzego wybudowaną w 1417 r., budynek poczty z XIX w. oraz ciekawe budynki ryglowo-murowane.

Swoją potęgą zachwycą nas pomniki przyrody: dąb szypułkowy przy ul. Targowej o obwodzie 400 cm i wys. 28 m oraz lipa drobnolistna przy ul. Brzozowej o obwodzie 385 cm i wys. 16 m. Następnym przystankiem na naszej trasie jest grodzisko nad jeziorem Górnym (ze względu nas swój kolor zwane Zielonym i wymarzonym wprost do nurkowania) jedyną pozostałością kultury łużyckiej.

Nad Swobnicą dominuje XIV w. zamek Zakonu Joannitów z okazałą wieżą i ciekawym drzewostanem. Kościół z granitowej kostki wzniesiony w XIII w., budynek nadleśnictwa, murowane budynki mieszkalne i gospodarcze z XIX i z początku XX w., stodoły ryglowe i murowane z XIX w., budynek szkoły z lat 20-tych XX w. wyróżniają się swoimi walorami architektonicznymi.