Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki
Urząd Gminy
Banie
  • Logo Biuletyn Informacji Publicznej
  • Logo Unii Europejskiej

Szlak Równiny Wełtyńskiej

  • (jezioro Szmaragdowe) – Rożnowo – Trzaski – Lubanowo - Tywica – Banie – (Lipiany)
  • Kolor szlaku: niebieski
  • Długość trasy: 77,61 km, w tym przez Gminę Banie wiedzie trasa o długości 22,56 km
  • Drogi: asfaltowe i gruntowe

Szlak prowadzi równolegle do doliny rzeki Tywy. Na trasie zachwycają malownicze tereny leśne, pomniki przyrody, interesujące zabytki i piękne widoki. Szlak przebiega przez Rożnowo, gdzie zobaczyć można późnogotycki kościół z XV/XVI w, neogotycką kaplicę grobową i murowany gołębnik z XIX w.

Na uwagę zasługuje także ciekawy drzewostan z rzadkim okazem cyprysika błotnego i dębem szypułkowym pomnikiem przyrody o obwodzie 660 cm i wys. 34 m. W okolicy Rożnowa w dolinie rzeki Tywy warto zobaczyć ruiny spalonego młyna, a następnie udać się do miejscowości Trzaski, gdzie obejrzeć można pozostałości po młynie wodnym.

W Lubanowie na niewielkim wzniesieniu góruje granitowy kościół z XIII w. z ciekawym czarno-białym motywem szachownicy. Godne zobaczenia są: ryglowe stodoły z XIX w., budynki mieszkalne z licznymi detalami architektonicznymi z XIX i XX w., murowana remiza z drewniana wieżyczką obserwacyjną z początku XX w., kuźnia z 1921 r. oraz park dworski z XIX w.

Następnie docieramy do Tywicy, gdzie obejrzeć można budynki gospodarcze murowane z XIX/XX w., neoklasyczne dwory z XIX i przełomu XIX/XX w. Z oddali widać w Baniach wieżę granitowego kościoła z XIII w.

Zwiedzając Banie warto zobaczyć Basztę Prochową z XIV w., gotycką kaplicę św. Jerzego z 1417 r., budynek poczty z XIX w. i ciekawe budynki ryglowo-murowane z architektonicznymi detalami. Pomniki przyrody: dąb szypułkowy o obwodzie 400 cm i wys. 28 m i lipa drobnolistna o obwodzie 385 cm i wys. 16 m zachwycają swoją wielkością.